Oficjalny portal przedszkola: Żłobek

Żłobek
w Strzelcach Opolskich

Biuletyn Informacji Publicznej
Kopalnia Pomysłów - edycja 1

Powiększ tekst Zmniejsz tekst powrót Drukuj

Garść pomysłów na zabawy kreatywne

24 marzec 2020
6 pomysłów na… kreatywne zabawy z maluchem, na wiele dni nudy!

Drodzy Rodzice! Pomysły, które chcemy Wam dzisiaj przedstawić są jedynie inspiracją na zabawy. Możecie je dowolnie modyfikować według wieku i potrzeb Waszych pociech. Zapraszamy do kreatywnego spędzania czasu. Mamy nadzieję, że tych kilka pomysłów sprawi frajdę nie tylko Waszym dzieciom, ale również i Wam. Zanim zaczniecie wspólne zabawy, dla rozluźnienia i poczucia swobody można puścić muzykę, na przykład uwielbiany przez dzieci Baby Shark lub Boogie Woogie- są to dziecięce hity, które często wykorzystujemy jako rozruszanie przed zajęciami w Żłobku.

Mamy nadzieję, że tych kilka zabaw pomoże Państwa maluchom w rozwoju motoryki, nauce i utrwalaniu kolorów, a także rozwijaniu ich kreatywności.
1. Wir mleczny
Do przeprowadzenia tego eksperymentu będziecie Państwo potrzebowali: mleko, barwniki (bądź farbki), płyn do mycia naczyń, patyczki do czyszczenia, słomkę (opcjonalnie), łyżeczkę oraz duży talerz. Do dzieła! Na duży talerz wlewamy mleko, następnie stopniowo dodajemy rozpuszczone barwniki spożywcze (lub farbki). Gdy na mleku pojawi się tęczowa tafla kolorów, namaczamy patyczki w płynie do mycia naczyń i delikatnie dotykamy powierzchni mleka. Można też przy pomocy słomki delikatnie dmuchać w powstałą kolorową taflę. Ćwiczenie to możemy poprowadzić w dowolnym kierunku- jako ćwiczenie oddechowe lub naukę/utrwalanie kolorów, czy oswajanie z farbkami w przypadku dzieci młodszych.

2. Paleta barw
Wykonując to ćwiczenie musimy przygotować tekturę, pędzelek, kolorowe farbki i klamerki. Zadanie polega na tym, aby wspólnie z dzieckiem wykonać paletkę malarską z dowolnymi kolorami. Następnie do tych kolorów dziecko przyczepia odpowiedni kolor klamerki. Ćwiczenie to świetnie doskonali motorykę małą malucha oraz utrwala znajomość kolorów.

3. Woreczki sensoryczne
Tworzenie woreczków sensorycznych to świetna zabawa i daje dużą dowolność w ich wykonaniu. Do zrobienia takich woreczków należy przygotować woreczek strunowy, przeźroczysty żel pod prysznic, brokat, cekiny, farbki lub dowolne ozdoby. Do woreczka wlewamy sporą ilość żelu pod prysznic i dowolnie wybrane przez siebie i dziecko ozdoby. Następnie zamykamy woreczek i… gotowe! Teraz dziecko swobodnie poruszając paluszkami tworzy świetne rzeczy i jednocześnie ćwiczy motorykę małą.

4. Potworkowa butelka
Do wykonania tego ćwiczenia potrzebna będzie pusta butelka po wodzie (5l.), stare gazety lub kolorowe kartki oraz ruchome oczy (można także wykonać je samodzielnie), farbki (opcjonalnie do pomalowania naszego potworka). Ze środka butelki należy wyciąć coś na kształt literki „U”, co będzie ustami naszego potworka. Dziecko dowolnie może ozdobić butelkę. Następnie zachęcamy dziecko do robienia kuleczek z papieru lub gazet i… teraz czas na zabawę! Staramy się razem z dzieckiem wrzucać kuleczki do naszej otworkowej butelki. Starsze dzieci mogą rzucać mówiąc, jakiego koloru jest ich kartka. I tutaj również ćwiczymy motorykę małą oraz utrwalamy kolory.

5. Domowe kręgle
Do wykonania naszych kręgli będziemy potrzebowali kilka pustych butelek tej samej wielkości, wodę oraz piłkę. Do pustych butelek nalewamy trochę wody, aby były stabilne, ale nie za dużo, żeby dało się je przewrócić. Następnie ustawiamy je formując trójkąt i z pewnej odległości próbujemy zbijać piłką. Gotowe!

6. Zabawy kolorami z wytłaczankami
Do ostatniej zabawy należy przygotować kolorowe kredki oraz wytłaczanki. Wytłaczanki odwracamy „do góry nogami”, robimy dziurki na każdym z wystających końców, następnie każdą z części malujemy innym kolorem. Zadaniem dzieci jest wkładanie kredek w odpowiednie dziurki (kolor do koloru).


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Bernadeta Sznura (2020-03-21 18:14:05)
Informację zmodyfikował(a): Bernadeta Sznura (2020-04-13 10:29:56)
Liczba odwiedzin: 37221
Do góry



Stopka

Zamknij