Oficjalny portal przedszkola: Żłobek

Żłobek
w Strzelcach Opolskich

Kopalnia Pomysłów


Powiększ tekst Zmniejsz tekst powrót Drukuj
Szanowni Rodzice, mając na uwadze obecną sytuację, chcemy Wam pomóc w organizacji czasu dla naszych wychowanków. Zapraszamy do Kopalni Pomysłów! Na każdy dzień panie opiekunki ze Żłobka przygotują ciekawy pomysł do zrealizowania - dla chętnych. Zachęcamy do dzielenia się rezultatami projektów, zdjęcia można wysyłać na maila i będziemy je anonimowo publikować na stronie. Udanej zabawy! :)
31 marzec 2020

Drodzy rodzice i kochane dzieci,

kolejne dni spędzamy na kreatywnych zabawach. Dziś chcemy zabrać was do ZOO.

Zaśpiewajmy zatem piosenkę ruszając się w jej rytmie:
 
Idziemy do zoo
Dziecięce Przeboje
Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo
Zoo, zoo, zoo

Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo
Zoo, zoo, zoo

W pierwszej klatce małpy skaczą: hop, hop, hop
W pierwszej klatce małpy skaczą: hop, hop, hop
Za ogony siebie łapią
I na linach się się bujają
W pierwszej klatce małpy skaczą hop, hop, hop

A papugi wciąż gadają: daj, daj, daj
A papugi wciąż gadają: daj, daj, daj
Ciągle skrzeczą, piszczą, wrzeszczą
Daj mi loda, ciastko, żelka
A papugi wciąż gadają: daj, daj, daj...

Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo
Zoo, zoo, zoo

Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo
Zoo, zoo, zoo

Słonie trąbą wodę piją: chlup, chlup, chlup
Słonie trąbą wodę piją: chlup, chlup, chlup
Bo tak już jest to zrobione
Trąbą piją wodę słonie
Słonie trąbą wodę piją: chlup, chlup, chlup

No a hieny wciąż się śmieją: hi, hi, hi
No a hieny wciąż się śmieją: hi, hi, hi
Nie wiadomo wciąż dlaczego
Humor dopisuje hienom
No a hieny wciąż się śmieją: hi, hi, hi

Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo
Zoo, zoo, zoo

Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo, zoo, zoo
Idziemy do zoo
Zoo, zoo, zoo


 
Możemy także poznać wierszyki Jana Brzechwy o wybranych zwierzętach (proponujemy słonia i żyrafę)
 
SŁOŃ
Ten słoń nazywa się Bombi.
Ma trąbę, lecz na niej nie trąbi.
Dlaczego? Nie bądź ciekawy -
To jego prywatne sprawy.

ŻYRAFA
Żyrafa tym głównie żyje,
Że w górę wyciąga szyję.
A ja zazdroszczę żyrafie,
Ja nie potrafię.
 

30 marzec 2020
Jako, że zawitała do nas wiosna, na dzisiejszy dzień zaplanowaliśmy stworzenie mini ogródka.

Potrzebna nam będzie do tego doniczka, ziemia, nasiona i konewka z wodą. Na początek objaśnijmy swoim pociechom, jakie czynności po kolei musimy wykonać, aby posiać zioła, warzywa czy kwiatki.
Pokierujmy pracami dziecka tak aby w miarę możliwości czuło się jak mały samodzielny ogrodnik. Pozwólmy dziecku nasypać ziemi do doniczki, włożyć nasiona i podlać.

Warto też objaśnić dziecku jak potrzebne jest słońce i woda do kiełkowania i wzrostu nasion. Na koniec zachęćmy  swoje pociechy do codziennej obserwacji swojego ogródka ( sprawdzanie wilgotności i podlewanie w miarę potrzeby )
Podczas tej zabawy może towarzyszyć nam piosenka pt. „ Jestem sobie ogrodniczka”.

Dla niecierpliwych milusińskich możemy przygotować kwitnący ogródek na już. Potrzebne nam będą papierowe kwiatki, które można wykonać dowolną techniką. Takie kwiatki nakładamy na wykałaczkę lub nacięte od góry słomki. Można pozwolić dziecku aby powkładało je do ziemi w doniczce, naśladując sadzenie prawdziwych kwiatów. W ten sposób będziemy mieli kwitnący mini ogródek.

Bawmy się wspólnie z dziećmi, niech to będą niezapomniane chwile.
 

27 marzec 2020
Kochani Rodzice, dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Przedstawiamy kolejne kilka propozycji na zabawy i aktywności z Waszymi pociechami, by ten dzień spędzić iście teatralnie. Zabawy możecie dowolnie modyfikować według wieku i potrzeb Waszych pociech. Materiały i zdjęcia pokazowe do zadań znajdziecie Państwo w galerii. Życzymy miłego dnia i udanej zabawy!

1. Teatrzyk cieni
To bardzo kreatywna zabawa, do której potrzebujemy lampki nocnej bądź latarki oraz cienie zwierząt. (Szablony cieni znajdują się w plikach do pobrania)
By jeszcze bardziej zaciekawić dzieci, robiąc cienie możemy wykorzystać poniższą rymowankę-zgadywankę.

Mieszka w stajni, rży wesoło, grzywa spada mu na czoło. Kuty jest na cztery nogi, a choć duży, nie jest srogi. Po zielonej łące bryka. Tak chodzi o KONIKA :-)
Kto na grzędzie siedzi kto? Kto tak gdacze KO, KO, KO? Pierza chmura, jajek góra, tu na pewno rządzi KURA :-)
Wymyślili sobie ludzie,że ma mieszkać sam w budzie. Lecz on lepszy pomysł miał - merdnął, szczeknął,rzekł HAU! HAU! I opuścił domek z desek. Oto sprytny, mały PIESEK :-)
Kto to się za krzaczkiem schował? Futro z loków,w lokach głowa. Podejdź tutaj, pogłaszcz mnie! Nic się nie bój, czekam. BEEE. Beczy śmiesznie poprzez liście To OWIECZKA oczywiście :-)
Fruwa, ćwierka i swawoli, gniazdo wije na topoli. A gdy mu się dziób zakurzy, w wielkiej kąpie się kałuży. Nosi strojny z piórek frak. Tak wygląda PTAK :-)

Tekst pochodzi z książki "Na podwórku" Agnieszki Frączek

2. Logopedyczny teatrzyk

Aktorzy zanim wejdą na scenę, najpierw rozgrzewają mięśnie mimiczne. Oto kilka ćwiczeń logopedycznych na rozgrzewkę. Potrzebujemy lusterko, w którym pokażemy dziecku jak wykonać minkę. By było jeszcze bardziej teatralnie możemy na górę przewiesić np. szalik, który będzie służył za kurtynę.

;) Spróbuj się uśmiechać i puścić oczko.
:D Uśmiechnij się szeroko pokazując zęby.
:( Zrób niezadowoloną minkę.
:) Uśmiechnij się.
ZZZ Udawaj, że chrapiesz.

3. Praca plastyczna - ozdabiamy maskę teatralną

Zabawa polega na tym, by ozdobić maskę teatralną w dowolny sposób. Możemy wykorzystać kolorowe papierki, brokat, kredki, czy nawet gazetę. (Szablon maski znajduje się w plikach do pobrania)

4.  Znajdź 2 te same maski teatralne.
To doskonała zabawa na spostrzegawczość, nazywanie oraz rozpoznawanie emocji. (Szablony masek znajdują się w plikach do pobrania)
 

26 marzec 2020
Wszystkie dzieci kochają zwierzątka. Na dziś dwie propozycje zabaw z nimi w roli głównej!

1. Zwierzątka z moich rączek

Przełóż jogurt na talerzyki, dodaj barwniki o różnych kolorach i jadalne farby gotowe! Jeśli nie masz barwników, użyj tego co masz w domu – kurkumy, curry, papryki, soku z owoców. Teraz czas na fantazję malucha – pozwól dziecku odbijać rączki na kartkach i domalowywać paluszkami różne elementy. Tak powstałe „zwierzątka” udekoruj oczkami, ogonami, nosem, grzywą. Ogranicza Was tylko wyobraźnia!

2. Łowienie rybek

Na początku wykonajcie własne rybki – lub wykorzystajcie gotowy szablon. Następne z cienkich pasków papieru stwórzcie „haczyki” do łapania rybek. Zwierzątka wrzućcie do miski (lub stwórzcie własne akwarium z niebieskiej bibuły, kamyków, piasku). Zadaniem dziecka jest wyłowienie wszystkich rybek za pomocą wygiętej słomki. Po złowieniu rybek można nakarmić stworzonego przez nas kotka – jego szablon (lub znów nasz własny obrazek) należy przykleić na pudełko, wyciąć otwór na pyszczek, do którego dziecko będzie miało za zadanie wrzucić wszystkie rybki.

25 marzec 2020
Przyszła wiosna, czas na porządki w szafie.

Zróbmy z tego wspaniałą zabawę i zaangażujmy dzieci. Wyciągając rzeczy z szafy pozwólmy dzieciom odnosić ubranka w wyznaczone miejsce. Potem dzieci mogą doskonalić swoje umiejętności ubierania i rozbierania się, jednocześnie sprawdzając czy ubranko pasuje. Sami Państwo się przekonacie jak wasze dzieci szybko rosną :)

Świetną zabawę możemy zapewnić również wykorzystując skarpetki. Po wypraniu dajmy dziecku skarpetki, by samo próbowało je powiesić i przypiąć, a po ich wyschnięciu pozwólmy dziecku połączyć je w pary.

Życzymy miłej zabawy!

24 marzec 2020
6 pomysłów na… kreatywne zabawy z maluchem, na wiele dni nudy!

Drodzy Rodzice! Pomysły, które chcemy Wam dzisiaj przedstawić są jedynie inspiracją na zabawy. Możecie je dowolnie modyfikować według wieku i potrzeb Waszych pociech. Zapraszamy do kreatywnego spędzania czasu. Mamy nadzieję, że tych kilka pomysłów sprawi frajdę nie tylko Waszym dzieciom, ale również i Wam. Zanim zaczniecie wspólne zabawy, dla rozluźnienia i poczucia swobody można puścić muzykę, na przykład uwielbiany przez dzieci Baby Shark lub Boogie Woogie- są to dziecięce hity, które często wykorzystujemy jako rozruszanie przed zajęciami w Żłobku.

Mamy nadzieję, że tych kilka zabaw pomoże Państwa maluchom w rozwoju motoryki, nauce i utrwalaniu kolorów, a także rozwijaniu ich kreatywności.

23 marzec 2020
Gdy słońce świeci
Gdy deszczyk pada
Ty się uśmiechaj
To nasza rada.

23 marzec 2020
Dla lubiących wyzwania eksperyment obrazujący, jak ważne jest mycie rączek mydłem.

Potrzebujemy talerzyk z wodą, pieprz, mydło - i do dzieła. Pieprz dodany do wody "udaje" bakterie. Paluszek zanurzony w takiej wodzie "przyciąga" nasze bakterie, dopiero namydlone rączki je odpychają.

Miłej zabawy :)

22 marzec 2020
Naleśniki to jedno z ulubionych dań dzieci, więc zachęcamy do wspólnego wykonania tego przysmaku. Poniżej zamieszczamy kilka propozycji - a może dajmy się ponieść fantazji dzieci w ich dekorowaniu? Pamiętajmy, że gotowanie razem z dziećmi to wspaniały pomysł na wspólne spędzenie czasu, a także rozwój sensoryczny dziecka - przesiewanie mąki, mieszanie łyżką, sprawdzanie konsystencji jajek, mleka. Tak przygotowany posiłek smakuje najbardziej! :)

21 marzec 2020
Na pierwszy dzień kalendarzowej wiosny dedykujemy krótką rymowankę, wiosenną piosenkę i zachęcamy do pokolorowania tulipana - lub wykonania pracy plastycznej dowolną techniką.

Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Bernadeta Sznura (2020-03-20 09:59:07)
Informację zmodyfikował(a): Bernadeta Sznura (2020-03-30 23:35:17)
Liczba odwiedzin: 1579
Do góryStopka

Zamknij