Oficjalny portal przedszkola: Żłobek

Żłobek
w Strzelcach Opolskich

Biuletyn Informacji Publicznej
Kopalnia Pomysłów - edycja 1

Powiększ tekst Zmniejsz tekst powrót Drukuj

Chcę dotknąć, poczuć i zobaczyć

23 kwiecień 2020
Kochani Rodzice, aby nasze pociechy mogły się prawidłowo rozwijać, w czasie zabawy powinniśmy zadbać o każdy jego zmysł. Jest to ważne, ponieważ zmysły naszego malucha muszą nauczyć się ze sobą współpracować.  
Możemy pomóc naszemu dziecku rozwijać wrażliwość zmysłów dostarczając mu różnorodnych bodźców sensorycznych i poszerzać świat jego wrażeń zmysłowych. By tego dokonać nie potrzebujemy specjalnych, drogich zabawek, wystarczy rozejrzeć się wokół i wykorzystać przedmioty codziennego użytku i produkty spożywcze, które są w naszej kuchni. Przedmioty te są uwielbiane przez nasze maluszki, bo w naturalny sposób wzbudzają ich ciekawość - przecież mama i tata codziennie ich używają więc maluch naturalnie chce działać tak jak rodzice;)
Poniżej proponujemy kilka ciekawych zmysłowo zabaw.

1.Zamrożone skarby

Do tej zabawy będziemy potrzebować:
  • Miseczki lub pojemnik (które możemy włożyć do zamrażalki)
  • Zabawki (najlepiej przeznaczone do zabawy w wodzie- ale mogą być też klocki czy autka)
  • Woda
  • Zamrażalka
  • Barwnik Spożywczy- nie jest konieczny
Z tych składników przygotujemy „kostki” lodu z niespodzianką. Poprośmy nasze dziecko by do pojemników włożyło zabawkę, a następnie zalało wodą. Opcjonalnie możemy zabarwić wodę barwnikiem spożywczym (ale w niedużej ilości bo mogą zafarbować skórę). Włóżmy z naszym maluszkiem pojemnik do zamrażalki. Poczekajmy aż woda się zamrozi i uwięzi skarb maluszka. Gdy to nastąpi wyciągnijmy ostrożnie „kostkę” lodu z pojemniczka i włóżmy do dużej miski z ciepłą wodą lub do wanny podczas kąpieli dziecka. Pozwólmy by nasza pociecha dotykała zimnego lodu i ciepłej wody. Niech próbuje roztopić lód, rozłupać, wydrapać by wydobyć cenny skarb. Lód nie jest substancją do końca przezroczystą i klarowną więc dziecko może długo nie zorientować się, co za skarb trzyma w dłoni. Zmysłem dotyku maluch będzie odbierał różne bodźce: zimne, ciepłe, gładkie, chropowate, twarde, miękkie… W czasie tej zabawy na pewno będzie się ich uczył.

2. Ziarnko do ziarnka i niespodzianka. Do tej zabawy będziemy potrzebować:
  • Małej pustej butelki po napoju
  • Drobne elementy spożywcze, które mamy w kuchni – Kasza, ryż, makaron, płatki owsiane lub inne
  • Drobne zabawki np. z „jajka niespodzianki”, klocek lego
 
Zabawa polega na tym by do buteleczki wsypać wymieszane drobne elementy spożywcze i małe zabawki, a następnie ją zakręcić. Wymieszajmy te „składniki” w butelce – w ten sposób powstanie nam grzechotka wydobywająca dźwięk, przy potrząsaniu. Podarujmy ją dziecku, niech wydobędzie z niej dźwięk. W trakcie ruszania butelką, zwróćcie uwagę malucha by próbował dostrzec co jeszcze jest w butelce. Niech spróbuje rozpoznać „inne kształty” zabawek. Jeśli potrafi mówić, niech je nazwie. Jeśli nie potrafi mówić, niech wskaże zabawkę w butelce, a Wy je nazwijcie, opiszcie i kolor i kształt. Kolejna część zabawy polega na tym by maluch wysypał zawartość butelki na stół albo do jakiegoś pojemnika i spróbował ponownie napełnić butelkę drobnymi elementami. Pokażcie dziecku jak ma to zrobić. Zwróćcie uwagę by łapało drobinki paluszkami, a nie całą dłonią. Niech rozciera drobinki na stole, układa w stosiki, rozsypuje, przesypuje, napełnia butelkę i po chwili wysypuje. Zabawa gwarantowana na dłuższą chwilę. Możemy się przyjrzeć jak nasza pociecha się skupić. Pamiętajmy jednak, by cały czas obserwować malucha podczas zabawy z tak drobnymi elementami.

3.Co jest w woreczku?

Do tej zabawy będziemy potrzebować:
  • Ulubione zabawki dziecka
  • Worek z zaciąganym sznurkiem / pojemnik na zabawki i chusta do przewiązania oczu

Zabawa polega na tym by dziecko włożyło swoje ulubione zabawki do worka, lub pojemnika. Zabawek powinno być kilka i najlepiej o odmiennej fakturze i podobnej wielkości. Dziecko widzi zabawki, które wkłada do worka lub pojemnika, jednak gdy zaciągniemy gumkę worka albo zasłaniamy dziecku oczy chustką, nasz maluch już nie dostrzega ich wizualnie. Kluczem do tej zabawy jest to, by dziecko poczuło zabawkę za pomocą zmysłu dotyku. Poprośmy dziecko by sięgnęło do worka jedną lub dwoma rękami i wybrało zabawkę. Niech zbada za pomocą dotyku tą zabawkę. Poprośmy, by opowiedziało co znalazło, co to może być. Po odpowiedzi niech wyciągnie zabawkę na zewnątrz. Zobaczcie, czy odpowiedź się zgadza. Spróbujcie z dzieckiem określić fakturę zabawki, czy jest miękka, puszysta, twarda, gładka, szorstka..itp. A następnie powtórzcie losowanie z kolejną zabawką.

Zabawy oczywiście można modyfikować według własnych pomysłów i Waszego dziecka. Bawcie się dobrze ćwicząc zmysły maluszka :)


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Bernadeta Sznura (2020-04-21 13:51:29)
Informację zmodyfikował(a): Bernadeta Sznura (2020-04-23 00:03:49)
Liczba odwiedzin: 37287
Do góry



Stopka

Zamknij