Oficjalny portal przedszkola: Żłobek

Żłobek
w Strzelcach Opolskich

Biuletyn Informacji Publicznej
Kopalnia Pomysłów - edycja 1

Powiększ tekst Zmniejsz tekst powrót Drukuj

Dzień Sportu

6 kwiecień 2020
Drodzy Rodzice, spędzając czas w domu z naszymi pociechami, warto przeznaczyć go również na aktywność fizyczną. Trudnym może się wydawać zorganizowanie maluchom w domu „placu zabaw” czy „bieżni”, albo zawodów sportowych, zwłaszcza jeśli nasze metry kwadratowe nie należą do największych.

Mamy na to jednak pewien sposób. Zaproponujemy dzisiaj cztery alternatywne zabawy, które zadbają o „sportowego ducha” naszych pociech, a które nie wymagają pokaźnego domowego metrażu. Grunt do pozytywne nastawienie, a dobra zabawa gwarantowana!

Ruszajmy się z naszymi dziećmi, bo dzięki ruchowi najlepiej się rozwijają ;)

1. Sportowe Kostki.


Do przygotowania tej zabawy będą nam potrzebne dwie kostki (np. z zestawu drewnianych klocków), albo złożone przez nas sześciany z papieru (wykrój w załączniku) oraz marker. Na jednej z kostek wypisujemy sześć różnych aktywności fizycznych, a na drugiej ilość powtórzeń.

Przykładowe aktywności:
  • Skacz jak żabka
  • Chodź jak rak  
  • Krocz jak bocian
  • Lataj jak ptaszek
  • Skradaj się jak kot
  • Skacz jak konik polny

Przykładowe wielokrotności powtórzeń:   
  • 3 razy
  • 5 razy
  • 7 razy
  • 9 razy
  • 11 razy
Gdy zapiszecie kostki, zaproście dziecko i innych domowników do zabawy. Zademonstrujcie jak wyrzucić kostki i przeczytajcie co na nich wypadło, a następnie wykonajcie wylosowane zadanie. Następnie niech maluch wyrzuci obydwie kostki i razem odczytajcie co wypadło na każdej z nich. Ważne by gracz, który wyrzucił dany zestaw, wykonał wylosowaną czynność właśnie tyle powtórzeń ile wypadło na kostce. Odliczajcie razem, dopingujcie się wzajemnie. Dzieci lubią aktywnie spędzać czas, obserwować dorosłych, naśladować zwierzęta, a przy okazji utrwalą liczby przy odliczaniu powtórzeń.



2. Złap mnie za ogon.

Do kolejnej zabawy potrzebujecie „ogona” i troszkę miejsca by móc uciec przed przeciwnikiem. Ogonem może być sznurówka, apaszka, tasiemka- cokolwiek dłuższego co możecie włożyć za gumkę od spodni, tak by imitowało wasz ogon. Każdy gracz ma posiadać swój własny ogon. Zabawa polega na tym by złapać ogon innego gracza, ale jednocześnie nie dać złapać się za swój ogon. Warto wyznaczyć określone miejsce na zabawę np. dywan. Wygrywa ten kto pierwszy złapie czyjś ogon. Dobra zabawa i śmiech gwarantowany.


3.„Zamrożenie” lub „Kucnij jak żabka”.

Do zabawy potrzebujemy troszkę miejsca i sprzęt do odtwarzania muzyki, np. telefon.  Zabawa ruchowa polega na tym, że na wyznaczonej przez nas przestrzeni maluch biega, skacze w miejscu, albo tańczy (sami wymyślmy aktywność naszemu dziecku, najlepiej tą którą lubi). Dorosły odtwarza utwór muzyczny, w rytm którego dziecko się porusza, a w pewnym momencie przerywa piosenkę, by nastała cisza. Zadaniem malucha jest zastygnięcie w pozycji w której się znajdował, tzw. „zamrożenie”. Po chwili dorosły znów odtwarza piosenkę, a maluch kontynuuje wcześniejsza czynność. Powtarzamy przerwy by znów „zamrozić” nasze dziecko. Zamiast „zamrożenia” ruchu, możemy poprosić  dziecko by w przerwie „kucnęło jak żabka” i w tej pozycji zaczekało na dalszy ciąg melodii.


4. Planszówka w ruchu.

Do gry potrzebna jest: kostka i pionki oraz plansza (plik do druku w załączniku- kolorowy lub czarnobiały druk do pokolorowania przez dziecko). Gra polega na tym, by wyrzucać kostką oczka i poruszać się pionkiem po polach gry, na których znajdują się aktywności fizyczne do wykonania przez zawodnika. Wygrywa ten kto jak najszybciej dotrze do końca gry, stając na polu z „uśmiechem” ;)

 
 


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Bernadeta Sznura (2020-04-05 22:21:49)
Informację zmodyfikował(a): Bernadeta Sznura (2020-04-07 14:45:29)
Liczba odwiedzin: 37382
Do góry



Stopka

Zamknij