Oficjalny portal przedszkola: Żłobek

Żłobek
w Strzelcach Opolskich

Biuletyn Informacji Publicznej
Kopalnia Pomysłów - edycja 1

Powiększ tekst Zmniejsz tekst powrót Drukuj

Zabawy logopedyczne

17 kwiecień 2020

Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci. Dzisiaj do Kopalni Pomysłów wprowadzamy kilka propozycji zabaw wspomagających mowę. Przypominamy, że są to przykładowe ćwiczenia, które możecie dowolnie modyfikować według wieku i potrzeb dzieci oraz wybierać te ćwiczenia, które Was interesują.

1. Dmuchajka z butelki po napoju – do zrobienia jej potrzebujemy odciętej góry butelki plastikowej (w korku robimy dziurkę na słomkę), słomki oraz tego co akurat mamy - np. serwetkę, chusteczkę czy bibułkę. Można również wykorzystać pomponiki lub styropianowe piłeczki. Zadaniem dziecka jest nabranie dużej ilości powietrza przez nos , a następnie wypuszczenie buzią do słomki tak, by zawartość uniosła się do góry.

 

2. Dmuchanie statków na wodzie – do wykonania tego zadania potrzebujemy statków zrobionych z papieru. Nalewamy wodę do miski lub wanny oraz kładziemy statki. Dziecko nabiera powietrza nosem i wypuszcza w stronę statków buzią, tak, by statki unosiły się po wodzie.

 

3. Dmuchajka z rolek po papierze toaletowym – wykonanie jej jest bardzo proste. Potrzebujemy rolki po papierze toaletowym, kleju oraz tego, co akurat mamy w domu. Mogą to być chusteczki, serwetki bądź bibuła. Obklejamy rolkę według uznania. Bibułę, chusteczkę lub serwetkę tniemy na paseczki, które przyklejamy głęboko w rolce. Dzieci wpuszczają powietrze po stronie, gdzie nie są przyklejone paseczki. Tutaj również pamiętamy o zasadzie, że powietrze nabieramy nosem, a wypuszczamy buzią.

 

4. Wąchanie kwiatów – do wykonania tego ćwiczenia możemy wykorzystać kwiatki, które mamy w domu lub ogrodzie, ale także mydełka lub butelki po perfumach.
 

5. Dmuchanie na świeczkę – powietrze nabieramy nosem, a wypuszczamy buzią na płomień, tak by świeczka nie zgasła.
 

6. Naśladowanie odgłosów zwierząt. Możemy wykorzystać obrazki ze zwierzętami lub figurki zwierząt.
 

7. Wierszyk dźwiękonaśladowczy - „Rączki i nóżki”-dzieci powtarzają tylko te fragmenty wiersza, które są wytłuszczone.

Rączki robią klap, klap, klap.

Nóżki robią tup, tup, tup.

Tutaj swoją główkę mam, a na brzuszku sobie gram.

Buźka robi am, am,am.

Oczka patrzą tu i tam

Tutaj swoje uszka mam, a na nosku sobie gram.
 

8. Jak kotek pije mleczko? - do tego ćwiczenia również możemy wykorzystać maskotkę lub figurkę kotka. Z rąk robimy miseczkę i językiem naśladujemy picie mleczka przez kotka.
 

9. Balonik – nabieramy powietrza do buzi po czym wypuszczamy tak jak z balonika. Możemy także „przesuwać” powietrze w buzi, raz w lewo, a raz w prawo.
 

10. A na koniec szeroko się uśmiechamy pokazując nasze piękne ząbki.



Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Bernadeta Sznura (2020-04-16 23:12:14)
Informację zmodyfikował(a): Bernadeta Sznura (2020-04-17 09:48:22)
Liczba odwiedzin: 37285
Do góry



Stopka

Zamknij