Oficjalny portal przedszkola: Żłobek

Żłobek
w Strzelcach Opolskich

Biuletyn Informacji Publicznej

Kopalnia Pomysłów - edycja 1


Powiększ tekst Zmniejsz tekst powrót Drukuj
Szanowni Rodzice, mając na uwadze obecną sytuację, chcemy Wam pomóc w organizacji czasu dla naszych wychowanków. Zapraszamy do Kopalni Pomysłów! Na każdy dzień panie opiekunki ze Żłobka przygotują ciekawy pomysł do zrealizowania - dla chętnych. Zachęcamy do dzielenia się rezultatami projektów, zdjęcia można wysyłać na maila i będziemy je anonimowo publikować na stronie. Udanej zabawy! :)
6 kwiecień 2020
Drodzy Rodzice, spędzając czas w domu z naszymi pociechami, warto przeznaczyć go również na aktywność fizyczną. Trudnym może się wydawać zorganizowanie maluchom w domu „placu zabaw” czy „bieżni”, albo zawodów sportowych, zwłaszcza jeśli nasze metry kwadratowe nie należą do największych.

Mamy na to jednak pewien sposób. Zaproponujemy dzisiaj cztery alternatywne zabawy, które zadbają o „sportowego ducha” naszych pociech, a które nie wymagają pokaźnego domowego metrażu. Grunt do pozytywne nastawienie, a dobra zabawa gwarantowana!

Ruszajmy się z naszymi dziećmi, bo dzięki ruchowi najlepiej się rozwijają ;)

1. Sportowe Kostki.


Do przygotowania tej zabawy będą nam potrzebne dwie kostki (np. z zestawu drewnianych klocków), albo złożone przez nas sześciany z papieru (wykrój w załączniku) oraz marker. Na jednej z kostek wypisujemy sześć różnych aktywności fizycznych, a na drugiej ilość powtórzeń.

Przykładowe aktywności:
  • Skacz jak żabka
  • Chodź jak rak  
  • Krocz jak bocian
  • Lataj jak ptaszek
  • Skradaj się jak kot
  • Skacz jak konik polny

Przykładowe wielokrotności powtórzeń:   
  • 3 razy
  • 5 razy
  • 7 razy
  • 9 razy
  • 11 razy
Gdy zapiszecie kostki, zaproście dziecko i innych domowników do zabawy. Zademonstrujcie jak wyrzucić kostki i przeczytajcie co na nich wypadło, a następnie wykonajcie wylosowane zadanie. Następnie niech maluch wyrzuci obydwie kostki i razem odczytajcie co wypadło na każdej z nich. Ważne by gracz, który wyrzucił dany zestaw, wykonał wylosowaną czynność właśnie tyle powtórzeń ile wypadło na kostce. Odliczajcie razem, dopingujcie się wzajemnie. Dzieci lubią aktywnie spędzać czas, obserwować dorosłych, naśladować zwierzęta, a przy okazji utrwalą liczby przy odliczaniu powtórzeń.



2. Złap mnie za ogon.

Do kolejnej zabawy potrzebujecie „ogona” i troszkę miejsca by móc uciec przed przeciwnikiem. Ogonem może być sznurówka, apaszka, tasiemka- cokolwiek dłuższego co możecie włożyć za gumkę od spodni, tak by imitowało wasz ogon. Każdy gracz ma posiadać swój własny ogon. Zabawa polega na tym by złapać ogon innego gracza, ale jednocześnie nie dać złapać się za swój ogon. Warto wyznaczyć określone miejsce na zabawę np. dywan. Wygrywa ten kto pierwszy złapie czyjś ogon. Dobra zabawa i śmiech gwarantowany.


3.„Zamrożenie” lub „Kucnij jak żabka”.

Do zabawy potrzebujemy troszkę miejsca i sprzęt do odtwarzania muzyki, np. telefon.  Zabawa ruchowa polega na tym, że na wyznaczonej przez nas przestrzeni maluch biega, skacze w miejscu, albo tańczy (sami wymyślmy aktywność naszemu dziecku, najlepiej tą którą lubi). Dorosły odtwarza utwór muzyczny, w rytm którego dziecko się porusza, a w pewnym momencie przerywa piosenkę, by nastała cisza. Zadaniem malucha jest zastygnięcie w pozycji w której się znajdował, tzw. „zamrożenie”. Po chwili dorosły znów odtwarza piosenkę, a maluch kontynuuje wcześniejsza czynność. Powtarzamy przerwy by znów „zamrozić” nasze dziecko. Zamiast „zamrożenia” ruchu, możemy poprosić  dziecko by w przerwie „kucnęło jak żabka” i w tej pozycji zaczekało na dalszy ciąg melodii.


4. Planszówka w ruchu.

Do gry potrzebna jest: kostka i pionki oraz plansza (plik do druku w załączniku- kolorowy lub czarnobiały druk do pokolorowania przez dziecko). Gra polega na tym, by wyrzucać kostką oczka i poruszać się pionkiem po polach gry, na których znajdują się aktywności fizyczne do wykonania przez zawodnika. Wygrywa ten kto jak najszybciej dotrze do końca gry, stając na polu z „uśmiechem” ;)

 

5 kwiecień 2020
Dzisiaj z racji święta Leśnika i Drzewiarza przygotowałyśmy dla Waszych pociech kolejną dawkę atrakcyjnych zajęć, które pozwolą im na rozwój ich zdolności manualnych, umożliwią trening małej motoryki, a także zapewnią sporo zabawy.

Nim jednak przejdziemy do propozycji manualno-plastycznych, rozpoczniemy od piosenki, która jest znana dzieciom z wszystkich grup naszego żłobka. Chodzi tutaj oczywiście o piosenkę „W leśniczówce”:

W leśniczówce za lasem,
Spoglądając przez okno,
szmer usłyszał leśniczy
zajączek puka w drzwi.

Oj, oj
pomóż mi,
bo mnie inny zastrzeli,
Pif, paf, pif, paf
choć zajączku tu do mnie
ja Ciebie obronię.


Po zaśpiewanej piosence możemy już śmiało przejść do zabaw plastycznych, które tym razem, z uwagi na święto drzewiarza będą polegały na tworzeniu naszych własnych, najpiękniejszych na świecie drzewek.

Prace te będziemy mogli wykonywać przy użyciu jednej z dwóch technik. Każda z nich wykorzystuje farbki plakatowe. 



Do użycia pierwszej z nich będziemy potrzebowali:
  • rolki po papierze toaletowym, bądź po ręcznikach papierowych,
  • nożyczek,
  • farbek plakatowych w dowolnie wybranych  kolorach. Z uwagi na obecną porę roku proponujemy barwy kojarzące się z wiosną :)  
  • talerzyka, palety, podstawki, bądź innego przedmiotu, na który będziecie mogli wylać farbki.

Rolkę po papierze przecinamy na pół (w przypadku rolki po ręcznikach papierowych dzielimy ją na jeszcze mniejsze części, aby dzieci nie miały trudności z jej chwyceniem) i delikatnie zginamy tak, aby utworzył nam się z niej kształt wyglądem przypominający liść. Dzięki temu stworzyliśmy nasz własny domowy stempelek.

Później rozpoczyna się właściwa część zabawy. Dzieci mają za zadanie zanurzyć stworzony stempelek w farbie i odbić kształt na szablonie drzewa, tworząc nam nim liście.

Druga z technik jest równie łatwa i przyjemna w wykorzystaniu jak ta pierwsza.

Czego będziemy potrzebowali?   
  • kilka sztuk patyczków higienicznych do uszu,
  • maleńką gumkę, troszkę mocniejszą od klasycznej recepturki,  
  • farbek plakatowych w preferowanych przez Was kolorach. Tutaj oczywiście także zalecamy zastosowanie barw wiosennych, 
  • talerzyka, palety, bądź podstawki, na której umieścicie farbki i będziecie mogli je ze sobą dowolnie mieszać.

Przygotowane uprzednio patyczki higieniczne związujemy ze sobą za pomocą gumki, dzięki czemu tworzy nam się coś na kształt pędzla. Następnie tak przygotowane narzędzie malarskie maczamy w konkretnej farbce, bądź mieszamy je ze sobą, po czym delikatnie nanosimy kolory na szablon naszego drzewa. . 


W załączniku przesyłamy szablon drzewka, serdecznie zachęcamy do jego pobrania. Udanej zabawy! :)

5 kwiecień 2020
Wyskoczyła z ogródeczka
Cudna pani marcheweczka
Obereczka zatańczyła
Do talerza nam wskoczyła
Witamy ją na naszym stole
Jest w surówce i w rosole
Tańczy, pływa, stroi miny
I dostarcza witaminy.


Drodzy Rodzice!

Zaszczytnym sponsorem tego wydania Kopalni Pomysłów jest Marchewka, która to właśnie dzisiaj obchodzi swoje święto. Z racji tego, chcemy zaproponować Wam pracę plastyczną, w którą będą mogli się zaangażować wszyscy członkowie rodziny. Polegać ona będzie na stworzeniu Waszej własnej, marchewkowej rodzinki.

Do tego celu będą  potrzebne:
  • Białe kartki papieru,
  • Zielona kartka z bloku rysunkowego, bądź technicznego, z którego wytniemy paseczki,
  • Pomarańczowa farbka plakatowa.
Cała zabawa polegać ma na odbijaniu uprzednio umalowanych pomarańczową farbką stóp na białej kartce papieru, co dla Waszych pociech będzie stanowić bogate źródło wrażeń sensorycznych i zapewni im mnóstwo frajdy. Zachęcamy również Was, Drodzy Rodzice, do udziału w zabawie, bowiem marchewkowa rodzinka będzie pełna także dzięki Waszemu zaangażowaniu. A co zrobimy z naszymi wykonanymi pracami? Wyrzucimy? Ależ nie! Posłużą nam one do dalszej zabawy! 

Dlatego też przedstawiamy Wam grę „Gdzie podziała się marchewka?” Jest ona inspirowana dobrze nam wszystkim znaną zabawą „Ciepło-zimno”. Tym razem nasze zadanie będzie polegało na odnajdywaniu marchewek. Jeden z dorosłych lub dziecko wychodzi z pomieszczenia. W tym czasie pozostali chowają marchewkę. Po powrocie do pokoju wybranej wcześniej osoby, stara się ona odszukać sprytnie ukryte przez pozostałych warzywko. Zadaniem reszty domowników jest naprowadzanie rodzica, braciszka lub siostrzyczki przy użyciu słów „ciepło-zimno”.

Zapraszamy Was do wspólnej zabawy!
 

3 kwiecień 2020

Dzień Tęczy - to piękne zjawisko optyczne i meteorologiczne po prostu zasługuje na własne święto. Niech będzie to dzień wypełniony kolorowymi zabawami i eksperymentami.




Eksperyment z kolorami

Do zabawy potrzebujecie: jednego opakowania cukierków Skittles, ewentualnie innych mocno barwionych drażetek, duży talerz - najlepiej biały, wodę w temperaturze pokojowej.

Wokół krawędzi talerza układamy cukierki w kształcie okręgu, następnie wlewamy powoli na środek talerza wodę i obserwujemy co się dzieje. Ważne aby po wlaniu wody nie przestawiać i nie przesuwać talerza, bo barwniki rozpłyną się nierówno. Najlepiej jak talerz stoi w miejscu. Cukierki zaczynają puszczać barwnik w bardzo efektowny sposób już po kilku sekundach, barwiąc wodę niczym powstająca tęcza.




Malowanie na rozsypanej soli
 

Do tej zabawy wystarczy wysypać na tacę sól kuchenną, zabarwić wodę w kubeczkach na przykład: bibułą, barwnikami lub farbami. Kolorową wodę nabieramy do spryskiwacza i polewamy na rozsypaną sól.               

Pryskanie kolorowym płynem, obserwowanie jak barwy mieszają się razem, tworzenie rozmaitych obrazów niezwykle pobudza dziecięcą wyobraźnię.  Taka zabawa manualna to świetny trening małej motorki.

 

2 kwiecień 2020

Czy świeci słońce, czy pada deszcz,
na czytanie książek pogoda zawsze jest.


Dzisiaj kochani Rodzice zachęcamy Was do odwiedzenia z dzieckiem domowej, dziecięcej biblioteczki i miłego spędzenia czasu razem ze swoimi pociechami.

Dajcie dziecku swobodę w wyborze książeczki, rozbudzając jego zainteresowania nie tylko obrazkami ale i treścią. Oglądając, opowiadając czy czytając wzbogacacie słownictwo Waszych pociech. Zachęcajcie do wypowiadania się na temat obrazków, bohaterów czy treści. Pozwólcie też dziecku by samo obracało karteczki, przez co ćwiczy sprawność paluszków. 
 

1 kwiecień 2020
Z okazji Dnia Ptaków mamy dla Was kilka ciekawych ćwiczeń :)
 
1. Ćwiczenia oddechowe ,,Ptasie piórka” – rozwijanie pojemności płuc.

* Zdmuchiwanie piórek z dłoni.
* Podrzucanie piórek do góry i dmuchanie na nie, by jak najdłużej utrzymać je w powietrzu.
*  Po dwóch stronach stolika ustawiają się dwie osoby i starają się przedmuchać piórko na stronę przeciwnika.
 

2. Zabawa badawcza ,,Co pierwsze spadnie? ‘’

W jednej ręce trzymamy kartkę papieru, a w drugiej piórko. Pytamy się dzieci, co pierwsze spadnie na podłogę piórko czy kartka?
Następnie przeprowadzamy doświadczenie w celu zweryfikowania odpowiedzi.

 3. Ćwiczenie na spostrzegawczość - łączenie ptaszków w pary (karta pracy w załączniku)
 

1 | 2 | 3 |
Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Bernadeta Sznura (2020-03-20 09:59:07)
Informację zmodyfikował(a): Bernadeta Sznura (2021-09-02 12:30:36)
Liczba odwiedzin: 37284
Do góry



Stopka

Zamknij